Word Problems using Fraction and Decimal Multiplication


Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 5
Lesson Plans and Worksheets for all Grades
More Lessons for Grade 5
Common Core For Grade 5




Share this page to Google Classroom

Examples, solutions, and videos to help Grade 5 students learn how to solve word problems using fraction and decimal multiplication.

New York State Common Core Math Grade 5, Module 4, Lesson 24
Grade 5, Module 4, Lesson 24 Worksheets

Common Core Standards: 5.NF.5, 5.NF.6

The following diagram gives an example of a word problem using fractions and decimals. Scroll down the page for more examples and solutions.
Word problems using fractions and decimals
 

Lesson 24 Problem Set

  1. Ciro purchased a concert ticket for $56. The cost of the ticket was 4/5 the cost of his dinner. The cost of his hotel was 2 1/2 times as much as his ticket. How much did Ciro spend altogether for the concert ticket, hotel, and dinner?

Lesson 24 Homework Guidance
Questions 1 - 6

  1. Jesse takes his dog and cat for their annual vet visit. Jesse’s dog weighs 23 pounds. The vet tells him his cat’s weight is as much as his dog’s weight. How much does his cat weigh?
  2. An image of a snowflake is 1.8 centimeters wide. If the actual snowflake is 1/8 the size of the image, what is the width of the actual snowflake? Express your answer as a decimal.
  3. A community bike ride offers a short ride for children and families, which is 5.7 miles, followed by a long ride for adults, which is 5 2/3 times as long. If a woman bikes the short ride with her children, and then the long ride with her friends, how many miles does she ride altogether?
  4. Sal bought a house for $78,524.60. Twelve years later he sold the house for 2 3/4 times as much. What was the sale price of the house?
  5. In the fifth grade at Lenape Elementary School, there are 4/5 as many students who do not wear glasses as those who do wear glasses. If there are 60 students who wear glasses, how many students are in the fifth grade?
  6. At a factory, a mechanic earns $17.25 an hour. The president of the company earns 6 3/4 times as much for each hour he works. The janitor at the same company earns 3/4 as much as the mechanic. How much does the company pay for all three people employees' wages for one hour of work?



Lesson 24 Homework
Question 1 Solution

Lesson 24 Homework
This video shows how to solve multi-step word problems that involve both fractions and decimals. Tape diagrams and fraction/decimal conversions are involved in the solutions.

Questions 1 & 3 Solutions

Lesson 24 Homework
Questions 1 & 2 Solutions

Lesson 24 Homework
Questions 3 & 4 Solutions

Lesson 24 Homework
Question 5 Solution



Try the free Mathway calculator and problem solver below to practice various math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.
Mathway Calculator Widget



We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.