Divide Multiples of Ten


Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 4
Lesson Plans and Worksheets for all Grades
More Lessons for Grade 4
Common Core For Grade 4




Share this page to Google Classroom

Examples, solutions, and videos to help Grade 4 students learn how to divide multiples of 10, 100, and 1,000 by single-digit numbers.

Common Core Standards: 4.OA.4

New York State Common Core Math Grade 4, Module 3, Lesson 26

Download worksheets for Grade 4, Module 3, Lesson 26

The following diagram shows some examples of dividing multiples of 10. Scroll down the page for more examples of how to divide multiples of 10.
Dividing Multiples of 10
 

NYS Math Module 3 Grade 4 Lesson 26 Concept Development
Problem 1
9 ÷ 3 and 90 ÷ 3
900 ÷ 3 and 9,000 ÷ 3

Problem 2
500 ÷ 5
350 ÷ 5
3,000 ÷ 5

Problem 3
The Hometown Hotel has a total of 480 guest rooms. That is 6 times as many rooms as the Travelers Hotel down the street. How many rooms are there in the Travelers Hotel?




NYS Math Module 3 Grade 4 Lesson 26 Problem Set

  1. Draw number disks to represent the following problems. Rewrite each in unit form and solve.
    a. 6 ÷ 2 = ________
    6 ones ÷ 2 = _________ones
    b. 60 ÷ 2 = ________
    6 tens ÷ 2 = ______________
    c. 600 ÷ 2 = ________
    ________ ÷ 2 = _________
    d. 6,000 ÷ 2 = ________
    _______ ÷ 2 = ___________
  2. Draw number disks to represent each problem. Rewrite each in unit form and solve.
    a. 12 ÷ 3 = ________
    12 ones ÷ 3 = _________ones
    b. 120 ÷ 3 = ________
    _____________ ÷ 3 = ______________
    c. 1,200 ÷ 3 = ________
    ____________ ÷ 3 = ______________
  3. Rewrite each in unit form. Solve for the quotient.
    b. 600 ÷ 2
    f. 240 ÷ 4
    j. 2,400 ÷ 4
  4. Some sand weighs 2,800 kilograms. It is divided equally between 4 trucks. How many kilograms of sand are in each truck?
  5. Ivy has 5 times as many stickers as Adrian has. Ivy has 350 stickers. How many stickers does Adrian have?
  6. An ice cream stand sold $1,600 worth of ice cream on Saturday, which was 4 times the amount sold on Friday. How much money did the ice cream stand collect on Friday?

NYS Math Module 3 Grade 4 Lesson 26 Homework

  1. Draw number disks to represent the following problems. Rewrite each in unit form and solve.
    a. 6 ÷ 3 = ________
    6 ones ÷ 3 = _________ones
    b. 60 ÷ 3 = ________
    6 tens ÷ 3 = ______________
    c. 600 ÷ 3 = ________
    ________ ÷ 3 = _________
    d. 6,000 ÷ 3 = ________
    ________ ÷ 3 = __________
  2. Draw number disks to represent each problem. Rewrite each in unit form and solve.
    a. 12 ÷ 4 = ________
    12 ones ÷ 4 = _________ones
    b. 120 ÷ 4 = ________
    __________ ÷ 4 = ____________
    c. 1,200 ÷ 4 = ________
    __________ ÷ 4 = ____________
  3. Rewrite each in unit form. Solve for the quotient.
  4. A fleet of five fire engines carries a total of 20,000 liters of water. If each truck holds the same amount of water, how many liters of water does each truck carry?
  5. Jamie drank 4 times as much juice as Brodie. Jamie drank 280 mL of juice. How much juice did Brodie drink?
  6. A diner sold $2,400 worth of French fries in June, which was 4 times as much as it sold in May. How many dollars' worth of French fries were sold at the diner in May?


Try the free Mathway calculator and problem solver below to practice various math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.
Mathway Calculator Widget



We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.