OML Search

Solve Word Problems involving Money

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 4
Lesson Plans and Worksheets for all Grades
More Lessons for Grade 4
Common Core For Grade 4



Examples, solutions, and videos to help Grade 4 students learn how to solve word problems involving money.

Topic E: Money Amounts as Decimal Numbers

Common Core Standards: 4.MD.2, 4.NF.5, 4.NF.6

NYS Common Core Grade 4 Module 6, Lesson 16

Download Worksheet for Common Core Grade 4, Module 6, Lesson 16

Lesson 16 Concept Development

Problem 1
Miguel had 1 dollar bill, 2 dimes, and 7 pennies. John had 2 dollar bills, 3 quarters, and 9 pennies. How much money did the two boys have in all?

Problem 2
Suilin needed 7 dollars 13 cents to buy a book. In her wallet, she found 3 dollar bills, 4 dimes, and 14 pennies. How much more money does Suilin need to buy the book?

Problem 3
Vanessa has 6 dimes and 2 pennies. Joachim has 1 dollar, 3 dimes, and 5 pennies. Jimmy has 5 dollars and 7 pennies. They want to put their money together to buy a game that costs $8.00. Do they have enough money to buy the game? If not, how much more money do they need?

Problem 4
A pen costs $2.29. A calculator costs 3 times as much as a pen. How much do a pen and a calculator cost together?



Lesson 16 Problem Set

Use the RDW process to solve. Write your answer as a decimal.

1. Miguel had 1 dollar bill, 2 dimes, and 7 pennies. John had 2 dollar bills, 3 quarters, and 9 pennies. How much money did the two boys have in all?

2. Suilin needed 7 dollars 13 cents to buy a book. In her wallet, she found 3 dollar bills, 4 dimes, and 14 pennies. How much more money does Suilin need to buy the book?

3. Vanessa has 6 dimes and 2 pennies. Joachim has 1 dollar, 3 dimes, and 5 pennies. Jimmy has 5 dollars and 7 pennies. They want to put their money together to buy a game that cost $8.00. Do they have enough money to buy the game? If not, how much more money do they need?

4. A pen costs $2.29. A calculator costs 3 times as much as a pen. How much do a pen and a calculator cost together?

5. Krista has 7 dollars and 32 cents. Malory has 2 dollars and 4 cents. How much money does Krista need to give Malory so that each of them has the same amount of money?


Lesson 16 Homework

Use the RDW process to solve. Write your answer as a decimal.

1. Maria had 2 dollars, 3 dimes, and 4 pennies. Lisa had 1 dollar and 5 quarters. How much money did the two girls have in all?

2. Meiling needed 5 dollars 35 cents to buy a ticket to a show. In her wallet, she found 2 dollar bills, 11 dimes, and 5 pennies. How much more money does Meiling need to buy the ticket?

3. Joe had 5 dimes and 4 pennies. Jamal had 2 dollars, 4 dimes, and 5 pennies. Jimmy had 6 dollars and 4 dimes. They wanted to put their money together to buy a book that costs $10.00. Did they have enough? If not, how much more did they need?

4. A package of mechanical pencils costs $4.99. A package of pens costs twice as much as a package of pencils. How much does a package of pens and a package of pencils cost together?

5. Carlos has 8 dollars and 48 cents. Alissa has 4 dollars and 14 cents. How much money does Carlos need to give Alissa so that each of them has the same amount of money?

Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines