OML Search

Unit Price

Related Topics:
More Lessons for Grade 5
Math Worksheets



Examples, solutions, videos, worksheets, stories, and songs to help Grade 5 students learn how to calculate the unit price.

The following diagram shows the unit price formula. Scroll down the page for more examples and solutions on the unit price.
Unit Price Formula

Unit Price
How to solve problems involving the unit price of goods?
Examples:
1. Andrew spent $2.87 at the stationery store. If he bought 7 pens, how much did each pen cost?
2. A single-serving carton of yogurt costs 81 cents. A case of 12 single-serving cartons costs $9.12. How much is saved by buying the yogurt by the case?
3. Brand X costs $5.04 for 14 ounces. Brand Y costs 1 cent more per ounce. What is the cost of 10 ounces of Brand Y?
Which is the Better Buy?
Which is the better buy? We will calculate the unit price (rate) of each item to compare.



Finding a Unit Price
This presentation shows how to find the unit price of a product.


Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines