OML Search

Multiplicative Comparison Word Problems

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 4
Lesson Plans and Worksheets for all Grades
More Lessons for Grade 4
Common Core For Grade 4



Examples, solutions, and videos to help Grade 4 students learn how to solve multiplicative comparison word problems using measurement conversion tables.

Topic A: Measurement Conversion Tables

Common Core Standards: 4.OA.1, 4.OA.2, 4.MD.1, 4.NBT.5, 4.MD.2

NYS Common Core Grade 4, Module 7, Lesson 4

Worksheet for Grade 4, Module 7, Lesson 4

Lesson 4 Homework

Use RDW to solve the following problems.

1. Sandy took the train to New York City. The trip took 3 hours. Jackie took the bus which took twice as long. How many minutes did Jackie’s trip take?

2. Coleton’s puppy weighed 3 pounds 8 ounces at birth. The vet weighed the puppy again at six months and the puppy weighed 7 pounds. How many ounces did the puppy gain?

3. Jessie bought a 2-liter bottle of juice. Her sister drank 650 milliliters. How many milliliters were left in the bottle?

4. Hudson has a chain that is 1 yard in length. Myah’s chain is 3 times as long. How many feet of chain do they have in all?

5. A box weighs 8 ounces. A shipment of boxes weighs 7 pounds. How many boxes are in the shipment?

6. Tracy’s rain barrel has a capacity of 27 quarts of water. Beth’s rain barrel has a capacity of twice the amount of water as Tracy’s rain barrel. Trevor’s rain barrel can hold 9 quarts of water less than Beth’s barrel.
a. What is the capacity of Trevor’s rain barrel
b. If Tracy, Beth, and Trevor’s rain barrels were filled to capacity and they poured all of the water into a 30-gallon bucket, would there be enough room?



Lesson 4 Problem Set

Use RDW to solve the following problems.

1. Beth is allowed 2 hours of TV time each week. Her sister is allowed 2 times as much. How many minutes of TV can Beth’s sister watch?

2. Clay weighs 9 times as much as his baby sister. Clay weighs 63 pounds. How much does his baby sister weigh in ounces?

3. Helen has 4 yards of rope. Daniel has 4 times as much rope as Helen. How many more feet of rope does Daniel have compared to Helen?

4. A dishwasher uses 11 liters of water for each cycle. A washing machine uses 5 times as much water as a dishwasher uses for each load. Combined, how many milliliters of water are used for 1 cycle of each machine?

5. Joyce bought 2 pounds of apples. She bought 3 times as many pounds of potatoes as pounds of apples. The melons she bought were 10 ounces lighter than the total weight of the potatoes. How many ounces did the melons weigh?



Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines