OML Search

Algebra Word Problems (Numbers)

Related Topics:
More Lessons for GCSE Maths
Math Worksheets



 

Examples, videos, solutions, activities and worksheets that are suitable for GCSE Maths.

GCSE Tutorial, Solving word based problems using equations, Algebra Tutorial Higher Mathematics 2
Examples:
1. Ben is ten years older than Fred. Next year, Bob will be twice as old as Fred, How old is Fred now?
2. In a talent show there were three contestants taking part and 312 people voting. The winner has 43 more votes than the 2nd placed person and twice the number of votes as the 3rd placed person. How many votes did the winner receive?
3. Pencils cost y pence. Pens cost 10p more than twice that of a pencil. Ben buys 3 pencils and 4 pens and gets $2.40 change from a fiver. How much does one pen cost?
4. The sum of two numbers is 39 and their difference is 9. What are the two numbers?
5. A family of 2 adults and 2 children go to the cinema. Their tickets cost a total of $14.00. Another family of 1 adult and 4 children go to the same cinema and their bill is $13.60. How much is an adult ticket and how much is a child ticket?



GCSE Maths - Setting up and Solving Equations (Quadratic) - Writing Higher Algebra IGCSE

Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines