OML Search

Solve Two-Step Word Problems - Multiply




 


Videos to help Grade 3 students learn how to solve two-step word problems involving multiplying single-digit factors and multiples of 10.

Common Core Standards: 3.OA.5, 3.OA.8, 3.OA.9, 3.NBT.3, 3.OA.1

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 3

Lesson Plans and Worksheets for all Grades

More Lessons for Grade 3

Common Core For Grade 3

New York State Common Core Math Module 3, Grade 3, Lesson 21

Application Problem

Each day Andrea does 25 squats to warm up for gymnastics practice and 15 squats to cool down after practice. How many squats does she do in all when she practices Monday through Friday?

Benny gets $5 a week for allowance. After saving his money for 20 weeks, how much more does Benny need to buy a bike that costs $108?

Genevieve makes 43 bracelets. She gives 13 bracelets away as gifts and sells the rest for $4 each. How much money does Genevieve make in all?



Lesson 21 Homework

Directions: Use the RDW process for each problem. Use a letter to represent the solution.
1. There are 60 minutes in 1 hour. Use a tape diagram to find the total number of minutes in 6 hours and 15 minutes.

2. Lupe saves $30 each month for 4 months. Does she have enough money to buy the art supplies below? Explain why or why not.

3. Tamara wants to buy a tablet that costs $437. She saves $50 a month for 9 months. Does she have enough money to buy the tablet? Explain why or why not.

4. A box of 10 markers weighs 105 grams. If the empty box weighs 15 grams, how much does each marker weigh?

5. Celia sells calendars for a fundraiser. Each calendar costs $9. She sells 16 calendars to her family members and 14 calendars to the people in her neighborhood. Her goal is to earn $300. Does Celia reach her goal? Explain your answer.

6. Ezra earns $9 an hour working at a book store. She works for 7 hours each day on Mondays and Wednesdays. How much does Ezra earn each week?





Problem 1: It takes James 4 minutes and 13 seconds to complete his morning routine. How many seconds does it take James to complete his morning routine?
Problem 2: Benny gets $5 a week for allowance. After saving his money for twenty weeks, how much more does Benny need to buy a bike that costs $108?



 

Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines