OML Search

From Ratios to Rates




 
Videos and solutions to help Grade 6 students learn that ratios can be transformed to rates and unit rates.

Common Core Standards: 5.NF.4a

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 6
Lesson Plans and Worksheets for all Grades
More Lessons for Grade 6
Common Core For Grade 6

New York State Common Core Math Module 1, Grade 6, Lesson 16

Lesson 16 Student Outcomes

• Students recognize that they can associate a ratio of two quantities, such as the ratio of miles per hour is 5:2, to another quantity called the rate.
• Given a ratio, students precisely identify the associated rate. They identify the unit rate and the rate unit.

Lesson 16 Summary

• A ratio of two quantities, such as 5 miles per 2 hours, can be written as another quantity called a rate.
• The numerical part of the rate is called the unit rate and is simply the value of the ratio, in this case 2:5. This means that in 1 hour, the car travels 2. 5 miles. The unit for the rate is miles/hour, read “miles per hour”.

NYS Math Module 1 Grade 6 Lesson 16 Classwork

Example 1: Introduction to Rates and Unit Rates
Diet cola was on sale last week; it cost $10 for every 4 packs of diet cola.
a. How much do 2 packs of diet cola cost?
b. How much does 1 pack of diet cola cost

Exploratory Challenge
1. Teagan went to Gamer Realm to buy new video games. Gamer Realm was having a sale: $65 for 4 video games. He bought 3 games for himself and one game for his friend, Diego, but Teagan does not know how much Diego owes him for the one game. What is the unit price of the video games? What is the rate unit?

2. Four football fans took turns driving the distance from New York to Oklahoma to see a big game. Each driver set the cruise control during his leg of the trip, enabling him to travel at a constant speed. The men changed drivers each time they stopped for gas and recorded their driving times and distances in the table below.
Use the given data to answer the following questions.
a. What two quantities are being compared?
b. What is the ratio of the two quantities for Andre’s car? What is the associated rate?
c. Answer the same two questions in part (b) for the other three drivers.
d. For each driver, circle the unit rate and put a box around the rate unit.

3. A publishing company is looking for new employees to type novels that will soon be published. The publishing company wants to find someone who can type at least 45 words per minute. Dominique discovered she can type at a constant rate of words in minutes. Does Dominique type at a fast enough rate to qualify for the job? Explain why or why not.



Problem Set
The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is by finding deals while grocery shopping; however, the Scott family needs help determining which stores have the better deals.
1. At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2lbs., and at Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lbs.
a. What is the unit price of strawberries at each grocery store? If necessary, round to the nearest penny.
b. If the Scott family wanted to save money, where should they go to buy strawberries? Why?

2. Potatoes are on sale at both Grocery Mart and Baldwin Hills Market. At Grocery Mart, 5 lb. a bag of potatoes cost $2.85 and at Baldwin Hills Market a 7 lb. bag of potatoes costs $4.20. Which store offers the best deal on potatoes? How do you know? How much better is the deal? This video covers lessons 16 and 17


 

Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines