OML Search

Multiplication (Grade 3)




 


Videos and songs to help Grade 3 students learn to interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 — 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 — 7.

Common Core: 3.OA.1

Suggested Learning Target

  • I can interpret products in multiplication ( so 28 = 4 X 7 as 4 groups of seven, an array with four rows and 7 columns and an area of 4 by 7 rectangle or 4 rows of 7 objects.)

Related Topics:
More Lessons for Grade 3

Common Core for Grade 3

Interpreting products of whole numbers--Lesson 1 of 5 (Common Core Standard 3.OA.1)
In this lesson you will learn solve multiplication problems by writing them as repeated addition. There are two ways to write most multiplication expressions as repeated addition.


Interpreting products of whole numbers--Lesson 2 of 5
In this lesson you will learn how to solve multiplication problems by creating an array.





Interpreting products of whole numbers--Lesson 3 of 5
In this lesson you will learn how to solve multiplication problems by skip counting on a number line.


Interpreting products of whole numbers--Lesson 4 of 5
In this lesson you will write multiplication expressions to represent illustrations by counting the equal groups and objects in each group.



 

Interpreting products of whole numbers--Lesson 5 of 5
In this lesson you will interpret the meaning of multiplication by matching equations to real world examples.
Example: Martin has 5 boxes. There are 3 ties in each box. How many ties does he have altogether?


Understand multiplication problems by matching equations to real world examples - 3.OA.1
Example: Sally read 4 times as many books as Lauren. Lauren read 3 books. How many books did Sally read?




Grade 3 Multiply Using Repeated Addition.


Multiplication as Repeated Addition.



 

Multiplication as Repeated Addition.


Relating Addition and Multiplication
How are addition and multiplication alike? How are they different?
Example: Anna needs 3 apples to make one apple cake. Each cake has the same number of apples. How many apples does Anna need to make 4 cakes?


Skip Counting Songs
Grades K-3 / Math / Counting
Lesson Objective
Practice skip counting with songs and movements





Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway widget below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines