OML Search

Equations and Graphs of Proportional Relationships Involving Fractions


Video solutions to help Grade 7 students learn how to to use equations and graphs to represent proportional relationships arising from ratios and rates involving fractions.

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 7

Lesson Plans and Worksheets for all Grades

More Lessons for Grade 7

Common Core For Grade 7

New York State Common Core Math Module 2, Grade 7, Lesson 15

Lesson 15 Outcome

• Students use equations and graphs to represent proportional relationships arising from ratios and rates involving fractions. They interpret what points on the graph of the relationship mean in terms of the situation or context of the problem.

Lesson 15 Summary

• Proportional relationships can be represented through the use of graphs, tables, equations, diagrams, and verbal descriptions.
In a proportional relationship arising from ratios and rates involving fractions, the graph gives a visual display of all values of the proportional relationship, especially the quantities that fall between integer values.

NYS Math Module 2 Grade 7 Lesson 15 Examples

Example 1: Mother’s 10K Race
Sam’s mother has entered a 10K race. Sam and his family want to show their support for their mother, but they need to figure out where they should go along the race course. They also need to determine how long it will take her to run the race so that they will know when to meet her at the finish line. Previously, his mother ran a 5K race with a time of 1 ½ hours. Assume Sam’s mother will run the same rate as the previous race in order to complete the chart.
a. What are some specific things you notice about this graph?
b. What is the connection between the table and the graph?
c. What does the point (2, 6 2/3) represent?

Example: Organic Cooking
After taking a cooking class, you decide to try out your new cooking skills by preparing a meal for your family. You have chosen a recipe that uses an organic mushroom mix as the main ingredient. Using the graph below, complete the table of values and answer the following questions.
1. Is this relationship proportional? How do you know from examining the graph?
2. What is the unit rate for cost per pound?
3. Write an equation to model this data.
4. What ordered pair represents the unit rate and what does it mean?
5. What does the ordered pair mean in the context of this problem?
6. If you could spend $10.00 on mushrooms, how many pounds could you buy?
7. What would be the cost of 30 pounds of mushrooms?

OML Search

We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.

[?] Subscribe To This Site

follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines