OML Search

SAT Practice Test 2, Section 9: Questions 1 - 5




 
Related Topics:
More Lessons for SAT Preparation

Math Worksheets

This is for SAT in Jan 2016 or before.

The following are worked solutions for the questions in the math sections of the SAT Practice Tests found in the The Official SAT Study Guide Second Edition.


It would be best that you go through the SAT practice test questions in the Study Guide first and then look at the worked solutions for the questions that you might need assistance in. Due to copyright issues, we are not able to reproduce the questions, but we hope that the worked solutions will be helpful.

1. Correct answer: (C)

Given:
Starts with same number of boys and girls on a school bus
At the first stop, 4 boys got off
Then, there are twice as many girls as boys on the bus

To find:
The number of girls on the bus

Solution:
Topic(s): Integer problems

Let x = girls

x – 4 = boys (4 boys got off the bus)

Twice as many girls as boys.

x = 2(x – 4)
x = 2x – 8
x = 8

Answer: (C) 8

2. Correct answer: (D)

To find:
The graph of a linear function with a negative slope and positive y-intercept

Solution:
Topic(s): Equation of a line

A negative slope means that the line will slope down from left to right. This eliminates (A) and (B).

A positive y-intercept means that the line will intersect the y-axis at a positive value. This eliminates (C) and (E). The correct answer is then (D).

Answer: (D)




3. Correct answer: (B)

Given:
A price list

To find:
Approximate cost of donut in a box of 6

Solution:

Number of Donuts

Total Price

1

$0.40

Box of 6

$1.89

Box of 12

$3.59

For a box of 6, the cost per donut would be

The closest approximation is 0.30

Answer: (B) $0.30

4. Correct answer: (B)

Given:
A price list

To find:
Least amount of money needed to buy 21 donuts

Solution:
In order, to purchase 21 donuts with the least amount of money we would need to buy the cheaper packages whenever possible.

21 = 12 + 6 + 3

We need to buy 1 box of 12, 1 box of 6 and 3 single donuts.

Box of 12 = $3.59
Box of 6 = $1.89

3 donuts = 3 × $0.40 = $1.20

Total cost = $3.59 + $1.89 + $1.20 = $6.68

Answer: (B) $6.68

 

5. Correct answer: (C)

Given:
Graph of function h

To find:
h(5)

Solution:
Topic(s): Coordinate geometry

Read the graph at x = 5.

Draw a vertical line from x = 5 to the graph.

Draw a horizontal line from that point on the graph to the y-axis.

It meets the y-axis at 3

Answer: (C) 3



 

Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines