OML Search

Fraction Multiplication and the Products of Decimals




 
VideoS and solutions to help Grade 6 students learn how to use estimation and place value to determine the placement of the decimal point in products and to determine that the size of the product is relative to each factor.

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 6
Lesson Plans and Worksheets for all Grades
More Lessons for Grade 6
Common Core For Grade 6

New York State Common Core Math Module 2, Grade 6, Lesson 11

Lesson 11 Student Outcomes

• students learn how to use estimation and place value to determine the placement of the decimal point in products and to determine that the size of the product is relative to each factor.
• Students discover and use connections between fraction multiplication and decimal multiplication.
• Students recognize that the sum of the number of decimal digits in the factors yields the decimal digits in the product.

Lesson 11 Classwork
Lesson 11 Opening Exercise
Exploratory Challenge

You will not only solve each problem, but your groups will also need to prove to the class that the decimal in the product is located in the correct place. As a group, you will be expected to present your informal proof to the class.

1. Calculate the product. 34.62 x 12.8

2. Xavier earns $11.50 per hour working at the nearby grocery store. Last week, Xavier worked for 13.5 hours. How much money did Xavier earn last week? Remember to round to the nearest penny.

The number of digits after the decimals in the factors tells us how many digits after the decimal in the product. Exercises 1 - 4

1. Calculate the product. 324.56 x 54.82

2. Kevin spends $11.25 on lunch every week during the school year. If there are 35.5 weeks during the school year, how much does Kevin spend on lunch over the entire school year? Remember to round to the nearest penny.

3. Gunnar's car gets 22.4 miles per gallon, and his gas tank can hold 17. 82 gallons of gas. How many miles can Gunnar travel if he uses all of the gas in the gas tank?

4. The principal of East High School wants to buy a new cover for the sand pit used in the long jump competition. He measured the sand pit and found that the length is 29.2 feet and the width is 9.8 feet. What will the area of the new cover be?



Problem Set
Solve each problem. Remember to round to the nearest penny when necessary.

1. Calculate the product. 45.67 × 32.58

2. Deprina buys a large cup of coffee for $4.70 on her way to work every day. If there are 24 workdays in the month, how much does Deprina spend on coffee throughout the entire month?

3. Krego earns $2,456.75 every month. He also earns an extra $4.75 every time he sells a new gym membership. Last month, Krego sold 32 new gym memberships. How much money did Krego earn last month?

4. Kendra just bought a new house and needs to buy new sod for her backyard. If the dimensions of her yard are 24.6 feet by 14.8 feet, what is the area of her yard? Calculate the product 25.63 × 8.7

Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines