OML Search

Finding a Rate by Dividing Two Quantities




 
Videos and solutions to help Grade 6 students learn how to find a rate by dividing two quantities.

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 6
Lesson Plans and Worksheets for all Grades
More Lessons for Grade 6
Common Core For Grade 6

New York State Common Core Math Grade 6, Module 1, Lesson 18


Lesson 18 Student Outcomes

While there is no physical way to divide two different quantities like (5 miles)/(2 hours), students make use of the structure of division and ratios to model (5 miles)/(2 hours) as a quantity 2.5 mph.
Interpreting a rate as a division of two quantities, or better yet a fraction, is the first step towards converting measurement units using rates later in the module, and dimensional analysis in high school.
They use this interpretation of a rate in word problems when multiplying a rate by a quantity.

Lesson 18 Summary

We can convert measurement units using rates. The information can be used to further interpret the problem.

NYS Math Module 1 Grade 6 Lesson 18 Classwork

Mathematical Modeling Exercises:

1. At Fun Burger, the Burger Master can make hamburgers at a rate of 4 burgers/minute. In order to address the heavy volume of customers, he needs to continue at this rate for minutes. If he continues to make hamburgers at this pace, how many hamburgers will the Burger Master make in minutes?

2. Chandra is an editor at the New York Gazette. Her job is to read over each article before it is printed in the newspaper. If Chandra can read words/second, how many words can she read in seconds?



NYS Math Module 1 Grade 6 Lesson 18 Problem Set

1. Enguun earns $17 per hour tutoring student-athletes at Brooklyn University.
a. If Enguun tutored for 12 hours this month, how much money did she earn this month?
b. If Enguun tutored for 19.5 hours last month, how much did she earn last month?

2. The Piney Creek Swim Club is preparing for the opening day of the summer season. The pool holds 22,410 gallons of water, and water is being pumped in at 540 gallons per hour. The swim club has their first practice in 42 hours; will the pool be full in time? Explain your answer. Word Problem
Sarah earns $15 per hour tutoring student-athletes at Brooklyn University.
If Sarah tutored for 12 hours this month, how much money did she earn this month?
If Sarah tutored for 19.5 hours last month, how much did she earn last month?



 

Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines