OML Search

Divide Decimal Dividends




 
Videos to help Grade 5 students learn how to divide decimal dividends by two-digit divisors, estimating quotients, reasoning about the placement of the decimal point, and making connections to a written method.

Common Core Standards: 5.NBT.2, 5.NBT.7

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 5

Lesson Plans and Worksheets for all Grades

More Lessons for Grade 5

Common Core For Grade 5

New York State Common Core Math Module 2, Grade 5, Lesson 27

Lesson 27 Application Problem

Michael has 567 pennies, Jorge has 464, and Jaime has 661. If the pennies are shared equally by the 3 boys and 33 of their classmates, how much money will each classmate receive? Express your final answer in dollars.

Note: This problem invites different ways of working with the quantities, either as decimals or whole numbers, at different stages of the problem. Students might place the decimal point at the very end of their work or as they add from the beginning. Have them share their approach and express their dollar amounts as decimal units, too.

Lesson 27 Concept Development

Problem 1

In a 77 kilometer relay race, each of 22 team members runs an equal distance. How many kilometers does each team member run?
Problem 2
A vial contains 14.7 mL of serum that is then split equally into 21 tiny containers. How much serum is in each new container?
Problem 3
The surface area of a rectangular piece of construction paper is 140.25 square inches. If the paper’s length is 17 inches, what is the width?
A craft club makes 95 identical paperweights to sell. They collect $230.85 from selling all the paperweights. If the profit the club collects on each paperweight is two times as much as the cost to make each one, what does it cost the club to make each paperweight?



Lesson 27 Problem Set

1. Divide. Check your work with multiplication.
a. 5.6 ÷ 16
f. 15.6 ÷ 15
d. 36 ÷ 24

5. A craft club makes 95 identical paperweights to sell. They collect $230.85 from selling all the paperweights. If the profit the club collects on each paperweight is two times as much as the cost to make each one, what does it cost the club to make each paperweight?

4. A soccer coach spent $162 dollars on 24 pairs of socks for his players. How much did five pairs of socks cost?

Homework 4. Jenny filled 12 pitchers with an equal amount of lemonade in each. The total amount of lemonade in the 12 pitchers was 41.4 liters. How much lemonade would be in 7 pitchers?
Lesson 26 Concept Development

This video demonstrates how to compare remainders to equivalent decimal quotients.

Problem 2: 456 ÷ 16

Lesson 27 Homework

1. Divide and check.
a. 7 ÷ 28


 
Lesson 27 Homework

1. Divide and check.
c. 6.5 ÷ 13
d. 132.16 ÷ 16

3. A seamstress has a piece of cloth that is 3 yards long. She cuts it into shorter lengths of 16 inches each. How many of the shorter pieces can she cut?
Lesson 27 Homework

2. In a science class, students water a plant with the same amount of water each day for 28 consecutive days. If the students use a total of 23.8 liters of water over the 28 days, how many liters of water did they use each day? How many milliliters did they use each day?


Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.


OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines