OML Search

Convert Measures and Word Problems




 

Videos to help Grade 5 students learn how to convert measures involving whole numbers, and solve multi-step word problems.

Common Core Standards: 5.NBT.7, 5.NF.4a, 5.NF.6, 5.MD.1, 5.NF.4b

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 5

Lesson Plans and Worksheets for all Grades

More Lessons for Grade 5

Common Core For Grade 5

New York State Common Core Math Module 4, Grade 5, Lesson 19

Lesson 19 problem Set

1. Convert. Express your answer as a mixed number if possible.
c. 7 in = ________ ft
d. 13 in = _________ft
e. 5 oz = ________ lb
f. 18 oz = _________lb

2. Regina buys 24 inches of trim for a craft project.
a. What fraction of a yard does Regina buy?
b. If a whole yard of trim costs $6, how much did Regina pay?

3. At Yo-Yo Yogurt, the scale says that Sara has 8 oz of vanilla yogurt in her cup. Her father’s yogurt weighs 11 oz. How many pounds of frozen yogurt did they buy altogether? Express your answer as a mixed number.

4. Pheng-Xu drinks 1 cup of milk every day for lunch. How many gallons of milk does he drink in 2 weeks?





Lesson 19 Homework

This video shows how to convert measurements with whole numbers. Tape diagrams are used to model the conversions and show the value of individual units.

1. Convert. Express your answer as a mixed number if possible.

c. 5 in = ________ ft

e. 7 oz = ________ lb

2. Marty buys 12 oz of granola.

a. What fraction of a pound of granola did Marty buy?

b. If a whole pound of granola costs $4, how much did Marty pay?


Lesson 19 Homework

1. Convert. Express your answer as a mixed number if possible.

b. 6 ft = ______yd
c. 5 in = ________ ft
d. 14 in = ______ ft
e. 7 oz = ________ lb
f. 20 oz = _________lb
g. 1 pt = ________ qt
h. 4 pt = __________qt



 

Lesson 19 Homework

2. Marty buys 12 oz of granola.

a. What fraction of a pound of granola did Marty buy?
b. If a whole pound of granola costs $4, how much did Marty pay?

3. Sara and her dad visit Yo-Yo Yogurt again. This time, the scale says that Sara has 14 oz of vanilla yogurt in her cup. Her father’s yogurt weighs half as much. How many pounds of frozen yogurt did they buy altogether on this visit? Express your answer as a mixed number.

4. An art teacher uses 1 quart of blue paint each month. In one year, how many gallons of paint will she use?

Rotate to landscape screen format on a mobile phone or small tablet to use the Mathway widget, a free math problem solver that answers your questions with step-by-step explanations.


You can use the free Mathway calculator and problem solver below to practice Algebra or other math topics. Try the given examples, or type in your own problem and check your answer with the step-by-step explanations.





OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines