OML Search

Compare Unit Price




 

Videos and solutions to help Grade 6 students learn how to solve problems by analyzing different unit rates.

Related Topics:
Lesson Plans and Worksheets for Grade 6

Lesson Plans and Worksheets for all Grades

More Lessons for Grade 6

Common Core For Grade 6

New York State Common Core Math Module 1, Grade 6, Lesson 20

Lesson 20 Student Outcomes


• Students solve problems by analyzing different unit rates given in tables, equations, and graphs.

Lesson 20 Summary


Unit Rate can be located in tables, graphs, and equations.
• Table – the unit rate is the value of the first quantity when the second quantity is 1.
• Graphs – the unit rate is the value of at the point (1,r).
• Equation – the unit rate is the constant number in the equation. For example, the unit rate in r = 3b is 3.

NYS Math Module 1 Grade 6 Lesson 20 Exploratory Challenge


1. Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is a better buy. A 10-ounce box of cereal costs $2.79 and a 13-ounce box of the same cereal costs $3.99.
a. Which box of cereal should Mallory buy?
b. What is the difference between the two unit prices?
2. Vivian wants to buy some watermelon. Kingston’s Market has 10-pound watermelons for $3.90, but the Farmer’s Market has 12-pound watermelons for $4.44.
a. Which Market has the best price for watermelon?
b. What is the difference between the two unit prices?
4. Mr. Steiner needs to purchase AA batteries. A nearby store sells a 20-pack of AA batteries for $12.49 and a 12- pack of the same batteries for $7.20.
a. Would it be less expensive for Mr. Steiner to purchase the batteries in 20-packs or 12-packs?
b. What is the difference between the costs of one battery?




10. Zyearaye is trying to decide which security system company he will make more money working for. Use the graphs below that show Zyearaye’s potential commission rate to determine which company will pay Zyearaye more commission. How much more commission would Zyearaye earn by choosing the company with the better rate?
11. Emilia and Miranda are sisters and their mother just signed them up for a new cell phone plan because they send too many text messages. Using the information below, determine which sister sends the most text messages. How many more text messages does this sister send per week?

NYS Math Module 1 Grade 6 Lesson 20 Problem Set


Molly is the manager of the coffee shop. The amount of money she earns is represented by the equation: m = 21h , where h is the number of hours Molly works and m is the amount of money she earns. How much more money does Molly make an hour than Gabe? (Gabe makes $10 per hour). Explain your thinking.


 

OML Search


We welcome your feedback, comments and questions about this site or page. Please submit your feedback or enquiries via our Feedback page.


[?] Subscribe To This Site

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines